Ρολόγια χειρός με ρετρό τύπου δείκτες?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γενικές Συζητήσεις περί ρολογιών' που ξεκίνησε από το μέλος Tassos, στις 5 Σεπτεμβρίου 2011.

1. Tassos Administrator

Έχει κανείς υπόψιν ρολόγια χειρός που να έχουν δείκτες σε τύπο ρετρό, αναγεννησιακού στυλ ή κάτι παρόμοιο στο ύφος της φωτό?

Είναι δείκτες που συνήθως συναντάμε πλέον μόνον σε μεγάλα ρολόγια τοίχου ή κτιρίων.

Ο πιο διαδεδομένος τύπος σε χειρός είναι το στυλ Breguet αλλά από εκεί και πέρα δεν έχω δει κάτι άλλο σε μοντέρνα ρολόγια, παρά μόνον σε πολύ παλιά αυθεντικά vintage.

Μοναδική εξαίρεση είναι ένα μοντέλο της Aerowatch το AEROWATCH Renaissance

γνωρίζει κανείς κάτι άλλο?

Attached Files:

• wh.jpg
      wh.jpg
      File size:
      128,8 KB
      Προβολές:
      1.017
    • Aa1.jpg
      Aa1.jpg
      File size:
      60,4 KB
      Προβολές:
      790
  2. aris911 Banned

Τασο το Ν1 ειναι οπως εγραψες ειναι Breguet και το βρισκης σε ακριβα πλεον ρολογια.
    Να συμπηρωσω απλα οτι τα νουμερα 12-19-21-28-30-31-33 τα εχω συναντηση σε παλια τσεπης.
    Το 19 σε ενα παμπαλαιο τσεπης ΡΟΛΕΞ.
    Το 25 αυτη την στιγμη το τοποθετη στα ρολογια του μια μικρη αγγλικη μαρκα ονομα ΣΜΙΘ.
  3. Harry 22 New Member

Το Νο 1 σε ένα RW που έχω:

Και το Νο7 σε ένα Tissot:

Και τα δύο ρολόγια ανήκουν στις συλλογές Heritage των εκάστοτε εταιρειών.
  4. Tassos Administrator

Harry πολύ όμορφα !! το μπλέ χρώμα είναι φοβερό!

Άρη γενικά μ αρέσουν πολύ οι δείκτες αυτού του τύπου..είναι κομψοτεχνήματα ορισμένοι...κρίμα που δεν είναι πιο ευρεία η χρήση τους...αλλά αναρωτιέμαι γιατί άραγε δεν μπαίνουν σε νέα μοντέλα ειδικά τώρα που το vintage στυλ έχει πολύ πέραση?
  5. aris911 Banned

Καλη ερωτηση Τασο.
    Και εγω θα ηθελα να τους βλεπω. Ισως οι νεοι σχεδιαστες στερουνται φαντασιας. Ισως τους βλεπουν βαρυφορτωμενους. Ισως πρεπη να καθησουν παλι στα θρανια. Τι να σου πω δεν ξερω. Παντως εχω βαρεθη να βλεπω εταιριες να αντιγραφουν ο ενας τον αλλο.
  6. warover Member

Tourby,breguet,Kari Voutilainen,Dufour,Smith,Danniels
  7. Tassos Administrator

Νίκο ωραίοι ..τους είδα αλλά και αυτοί στα περισσότερα κυρίως με Breguet στυλ δουλεύουν.
    απ' ότι κατάλαβα μόνον ανεξάρτητες μικρές ωρολογοποιίες βάζουν τέτοιους δείκτες και αν....
    οι ας πούμε main stream εταιρείες μόνο κανένα Breguet στο τσακιρ κέφι και λίγα μοντέλα

Μοιραστείτε τη σελίδα

Facebook: